Тема:
Охорона рослин і тварин.
Мета:Формувати уявлення про
причини зникнення рослин і тварин у природі,шляхи їх охорони і збереження;про
посильну участь школярів в охороні рослин і тварин рідного краю;виробляти
вміння висловлювати оцінні судження про ставлення своє й інших до рослин і
тварин у природі,про результати природоохоронної діяльності учнів класу;
формувати вміння критично мислити,аргументовано висловлювати оцінні
судження,правильно будувати речення,спілкуватися під час спільної діяльності; виховувати
в учнів впевненість у своїх діях у процесі навчально-пізнавальної
діяльності,здатність співпереживати,бачення різнобічної цінності рослин і
тварин у природі і для людей,прагнення брати активну участь у посильних природоохоронних
заходах.
Обладнання: Таблиці
із зображенням тварин лісу, ілюстрації, грамзапис„ Голоси лісу" картинки
тварин, картки з планом розповіді, картки.
Хід уроку
1.Організація
класу
Подивіться мені в очі. Поглянемо один на
одного,усміхнемося.
Для того щоб впоратися із завданням цього
уроку, будемо працювати старанно, слухати уважно. Тож нині завдання на уроці
такі:
Не просто слухати,а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно і плідно працювати.
2. Підсумок
фенологічних спостережень.
(Звучить
веснянка)
Світ навколо нас прекрасний, але водночас
дуже загадковий. Допомогти передбачити його стан хоча б на день нам допоможе
черговий синоптик.
Синоптик. Настала весна. Перший місяць весни
- березень. 15 березня - середина місяця. Над Іловицею сьогодні небо чисте,
безхмарне. Опадів не очікується. Ранки стали тепліші, бо сонечко піднялося вище
і дужче нагріває повітря:вдень воно прогрівається до +14С°, вночі - до +2С°.
З кожним весняним днем стає тепліше. Рослини
і тварини пробуджуються від зимового сну. З теплих країв повертаються птахи.
Вони будують гнізда,відкладають у них яйця і виводять пташенят. Люди
розпочинають роботу в садах,на городах.
Після зими хочеться легше вдягнутися.
Синоптики радять бути обережними. Не поспішати цього робити. Повітря ще
холодне. Можна застудитися. Вибирайте сухі місця для рухливих ігор. Намагайтеся
не промочити ноги.
Пам'ятайте:у
здоровому тілі - здоровий дух. До зустрічі. Для вас працював іловицький
синоптик.
3. Актуалізація
опорних знань учнів.
Пограємо гру, Що без чого не буває"
-Без
чого не буває свята?(Без настрою,без друзів...)
-Без
чого не буває хорошої природи?(Без тепла,сонечка ...)
-Без
чого не буває весни?(Без птахів, квітня, тепла...)
-Без
чого не буває живої природи?(Без тварин,рослин,людей,бактерій грибів)
-Без
чого не буває життя тварин ? (Без їжі, повітря, води, тепла ,житла, бережливого
ставлення до них)
Діти, ви були активними, зосередженими.
4. Перевірка
домашнього завдання.
Робота в групах.
-
Давайте повторимо правила
роботи в групах. Правила роботи в групі.
•
Працювати над завданням мають усі учасники групи.
•
Виступає один учень від групи (спікер).
•
Кожен має право доповнити виступаючого.
-
А також у нас є експерти, які
вислухають усі групи і підіб'ють загальний підсумок.
Завдання.
Уявіть собі, що до нас у клас завітали жителі іншої планети, де немає тварин, рослин.
Спробуйте розповісти їм все, що ви знаєте про життя тварин.
1-ша група. Розповісти про
довкілля тварин.
2-га група. Як тварини
добувають корм.
3-тя група. Як тварини захищаються.
Експерт. Отже,підбиваючи підсумок,ми хочемо
відзначити, що всі відповіді були правильними і обґрунтованими.
5. Повідомлення
теми і мети уроку.
Учитель демонструє малюнки,на яких зображено
байдуже ставлення до природи. Проблемне запитання.
- Про
що, на вашу думку, ми будемо говорити на цьому уроці? (Висловлювання дітей.)
Так, ми будемо говорити про причини зникнення
рослин і тварин, шляхи їх охорони і збереження.
6. Сприймання
та засвоєння нового матеріалу.
1.
Послухайте казку лісової феї.
Жили-були у Всесвіті дев'ять сестер, дев'ять
красунь. Та одна з них була найчарівніша. Милувала вона всіх своїм чистими
блакитними очима-озерцями, дзвінким життєрадісним голосом, що розливався
пташиним щебетом, линув перегуками лісових мешканців та видзвонював крихітними
цвіркунами. Розвівалося на вітрах її розкішне зелене волосся з переплетеного
березового та вербового гілля. А ще красуня мала чарівну вдачу. Ступить крок —
і заллється все навколо бузковими кольорами, засміється — і розсиплеться
пролісковий цвіт, притихне в задумі — і видніється рожевий обрій...
— Чи
впізнали ви цю красуню? Як звуть її? (Земля)
Так, це планета Земля, наша домівка у
Всесвіті, яку ми порівнюємо з чарівною дівчиною.
...Та
минав час. Почали тьмяніти і міліти її очі-озерця, рідшати волосся, затихати голоси...
— У мою душу закрадається тривога, а у вашу?
Адже Земля — це наша домівка.
— Що
саме непокоїть І тривожить вас? (Міліють і забруднюються річки,
вирубуються ліси, зникають деякі рослини, люди часто винищують тварин і птахів)
2.
Робота з підручником.(с
.130,131).
Учні самостійно опрацьовують статтю
підручника,визначають,які дії людей призводять до зникнення рослин.
3.
Робота з ілюстраціями
тварин,занесених до Червоної книги України.
-
Розгляньте малюнки.
-
Назвіть тварини, які вам
знайомі.
- Де
ви їх бачили?
4. Робота
у зошитах.(с. 50)
1.
Познач червоним кольором
те, що згубно впливає на тварин, а зеленим — те,
що є для них корисним.
Вирубування
лісів.
Створення
Червоної книги України.
Бережливе
ставлення до тварин.
Забруднення
водойм.
Осушення
боліт. Підгодівля тварин узимку. Створення заповідників Надмірне полювання.
Заборона полювання на рідкісних тварин. Застосування отрутохімікатів.
Охорона
рідкісних і зникаючих тварин.
2. Допиши
правила бережливого ставлення до тварин.
1) Не
слід знищувати тварин.
2)
3)
4)
5)
6)
7)
5.
Фізкультхвилинка.
Діти
мають виконувати відповідні рухи: якщо учитель називає рослини - присісти, птахи
- руки вгору, звірі - ходьба на місці, риби - руки в різні сторони. (Лелека
чорний, борсук, підсніжник, журавель, окунь, конвалія, сом, зубр.)
6.
Охорона тварин і рослин
рідного краю.
А
що роблять з найдорожчим у світі, коли йому боляче, коли хворіє? (Лікують, охороняють)
Щоб
зберегти види тварин і рослин, яким загрожує повне знищення, вчені почали записувати
їх до Червоної книги.
-
Що означає Червона
книга?(Відповіді дітей.)
Червона
книга — це сигнал небезпеки, це заклик до всіх дорослих і дітей
допоможіть!
До
Червоної книги занесено 923 види рідкісних і зникаючих тварин і рослин.
Рослини, занесені до Червоної книги України:
1.
Підсніжник
звичайний.
2.
Вовчі
ягоди Софії.
3.
Сон
широколистий.
4.
Білотка
альпійська.
5.
Ковила
дніпровська.
6.
Нарцис
вузьколистий. (рисунок 1)
Рисунок
1
РІДКІСНІ ТА ЗНИКАЮЧІ РОСЛИНИ, ЯКІ ПОТРЕБУЮТЬ ОХОРОНИ.
1. Ряст
звичайний.
2. Водяний
горіх.
3. Конвалія
звичайна.
4. Пролісок
звичайний.
5. Пролісок
звичайний.
6. Фіалка
запашна.
7. Барвінок
малий. (рисунок 2)
Рисунок
2
ТВАРИНИ, ЗАНЕСЕНІ ДО ЧЕРВОНОЇ КНИГИ УКРАЇНИ
1.
Жук – олень.
2.
Аполлон.
3.
Зубр.
4.
Борсук.
5.
Лелека чорний.
6.
Журавель. (рисунок 3)
Рисунок3
ІНШІ РІДКІСНІ
ЗНИКАЮЧІ ТВАРИНИ, ЯКІ ПОТРЕБУЮТЬ ОХОРОНИ.
1. Вусач
великий.
2. Ропуха
очеретяна.
3. Бобер.
4. Куріпка
сіра.
5. Дрохва.
6. Лелека
білий. (рисунок 4)
Рисунок 4
У Тернопільській
області створено заповідник „ Медобори ". В нього входять Кременецькі гори,які
захоплюють нашу місцевість в заповіднику є багато різних тварин, комах, рослин,
які потребують допомоги. Серед них сон-трава і метелик павичеве око.
Сон -трава(малюнок). її ще називають „ вовчий
сон ". Він цвіте великими синьо - фіолетовими квітами із сріблястими ворсинками.
Сон-трава має крихке кореневище і тому дуже боїться топтання. Цвіте сон - трава
з квітня до перших чисел травня.
- А ось
метелик(малюнок). Чарує всіх своєю красою метелик павичеве око. Здалеку видно темно
- зелені (вишневі) крила з цятками, які нагадують очі. За схожість цих цяточок з
пір'ям павичів і назвали метелика павичеве око. Одним з перших він стрічає
весну і літає до пізньої осені. Зимою ховається в щілину, а з'являється весняне
сонце, зацвітають перші квіти, починає кружляти павичеве око, здобуваючи нектар.
Влітку метелик відкладає яйця, з яких виходять темні некрасиві гусениці. Живляться
вони листям кропиви, а виростають, зроблять собі кокони, з яких з'являються метелики.
7. Узагальнення
і закріплення вивченого матеріалу.
А тепер пограємо гру „ Фантастичні тварини ".
Будемо працювати у групах. Правила роботи ми повторювали на початку уроку.
Кожній групі я пропоную картинки із зображенням
частин тіла тварин. Необхідно скласти зображення фантастичної тварини,придумати
назву і розповісти про спосіб її життя. План розповіді є в кожній групі.
План розповіді
- Яка нова назва тварини ?
- До яких умов життя пристосувалися
дані тварини?
- Де можуть жити?
- Чим будуть живитися?
Кожна
група приставляє свою роботу. Будьте хорошими слухачами. Який у вас настрій після
роботи в групі? (Роздаю картки)
Який у тебе настрій після роботи у групі? (Обведи).
-
Уявіть що ви підсніжник, конвалія,сон-
трава,фіалка.(Роздаю шапочки- маски із зображенням рослин.)
- Як вам
живеться у нашому лісі?Що ви відчуваєте коли вас зривають?(Висловлювання дітей.)
8.
Підсумок уроку.
Гра «Павутинка»
Розподіляю ролі, кожній дитині з відповідною
назвою. Учні стають у коло, один з них
тримає клубок ниток і розпочинає гру.
«Я липа, мені потрібне Сонце» (далі по черзі)
«Сонце нагріває повітря»
«Повітрям дихає білочка» «Білочка їсть
горішки ліщини»
«На ліщині живуть комахи»
«Комах їдять жаби»
«Жаб поїдають лелеки»
«Лелеки приносять радість людям»
«Людям потрібне Сонце»
(Клубок
мандрує від гравця до гравця, поки всі не будуть пов'язані між: собою ниткою).
Ми повинні дбати один про одного, а особливо
- людина.
Зараз ви побачите фрагмент виступу екологічної
агітбригади Великоіловицького НВК „Чисте джерело". (Демонструю фрагмент відеозапису.)
- До чого
закликають учасники агітбригади?
9.
Домашнє завдання.
Кожен обирає домашнє завдання до душі.(Завдання
записані на дошці).
1. Опрацювати
статті „ Охорона рослин" (с.130,131) та „Охорона тварин" (с.149) і даті
відповіді на запитання.
2. Дібрати
загадки,вірші про тварин лісу.
3. Написати
твір - роздум „Я - підсніжний"
4. Який
малюнок ти намалював би (плакат - звернення), щоб захистити дерева?







