понеділок, 23 березня 2015 р.

Літературне читання

                                      Літературне читання
Тема.    Марійка Підгірянка «Безконечні козачки».
Мета. Удосконалювати навички читання віршованих творів, навички                правильного і виразного читання, уміння працювати  самостійно.
Розвивати образну уяву, здатність розрізняти реальність і вигадку, розвивати  мовлення учнів .
      Виховувати спостережливість, уважність, любов до читання.
Обладнання. Таблиця складання складів Зайцева М.О  і таблиця 3; картки для   індивідуального  читання, картки з тестовими завданнями, малюки сонечка,  дерева.
                                                 Хід уроку
I ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
Ø Сядьте, діти, всі рівненько
Усміхнітеся  гарненько
Настрій на урок візьміть,
     Працювати всі почніть
Ø В ефірі дитяча телепередача « У світі літературної казки »
     Отож, посміхніться, передаймо тепло своїх долоньок один одному, а         разом з тим гарний настрій .
II Мотивація навчальної діяльності
       Визначення очікувань.
            У кожного з вас на парті лежить маленький сонячний промінчик. Ми будемо всі разом із цих промінчиків складати сонечко сподівань.
                                                     
Ø А тепер скажіть мені, чого ви очікуєте від сьогоднішньої телепередачі? (Відповіді дітей, кожен прикріплює свій промінчик )
Ø Я теж хочу прикріпити свій промінчик .
Сподіваюся , що ви будете на уроці старанними , активними , працьовитими . І все у нас буде добре .
Ø  Діти, подивіться, яке гарне у нас вийшло сонечко.
А сонечко приносить тепло, від якого пробуджується природа, але наше деревце чомусь сумне. Щоб побачити, що настає весна , ви повинні розвеселити його. У вас на парті лежать листочки , на  яких ви намалюйте свій настрій: личко веселе J ;  - личко сумне L . Ось , яке у нас деревце красиве.
·        Отже, нині на нашій передачі беруть участь діти, які хочуть стати постійними ведучими цієї програми.
Ми спостерігатимемо за їхньою роботою у різних студіях. Сьогодні у передачі.
·        Розвиток якостей читання у «Проектній студії»
·        Розвиток виразності читання у «Перевірній студії»
·        Ознайомлення з новою казкою  М. Підгірянки .
Також ми відвідаємо студії відпочинку та юних репортерів , побуваємо у «Творчій студії» та «Студії міркування»
ІІІ Актуалізація мовних знань учнів
1.     Перевірка д/з
-         Яку казочку читали вдома ? Хто її автор ?
А зараз проінсценізуємо уривок з казки .
-         Хтось буде автором ( переказувати  уривок ), лисичкою буде…, а журавлем…
Одягаємо шапочки .
Інсценізація казки
А ще ви повинні були намалювати героя казки, який вам найбільше до вподоби.
Починаємо словами «Я намалював… тому, що…»
      Ви гарно справились із завданням .
На перерві зробимо виставку.
«Проектна студія»
2.                 А тепер трішки розімнемося .
Будемо промовляти чистомовку
Доповнення і промовляння чистомовки
За - за - за - в лузі паслася… (коза).
Зу - зу - зу - я її сіна… (привезу).
Зе - зе - зе - по стежині вуж… (повзе).
Зи - зи  - зи - до дітей своїх… (повзи).
Зі - зі - зі – зайчик пострибав на одній… (нозі).
А зайчик не дарма стрибав, він   скоромовку приніс.
3.            Робота над скоромовкою .
Послухайте її.
Скажу, діти, вам казку:
Приніс зайчик дров вязку.
Заучування напамять.
4.            Релаксація
Покладіть голівки на парту.
Закрийте оченята. Кожен з нетерпінням чекає вихідний день.
І ось нарешті субота. Встаю вранці, виглядаю у вікно, а там снігу.
Швидко одягаюся, вибігаю надвір, беру лижі і на прогулянку до зимового лісу.
Під’їжджаю ближче і аж перехоплює дух від свіжого повітря. Переді мною стоять зачаровані красуні і берези і сосни. Зупиняюсь біля чудернацького кущика, милуюся ним і раптом щось як вистрибне, я аж відскочив.
Та це ж зайчик !   (малюнок зайчика)
        Уявна аналогія.
   Підніміть голівки
Ø  Уявіть, що ви – зайчик.
Ø  Що ви відчуваєте?
Починаємо, я зайчик…
5.       Розчитування
a)     За таблицею складів Зайцева О. М. , рядок із буквою «зе», рядок з   з голосними [і, е, у] утворюють відкриті і закриті склади.
b)    Вправа на розширювання поля читання .
Робота на картках в парах.
Прочитайте слова, дивлячись на крапку, намагаючись побачити букви, які поруч з нею.




IV Повідомлення теми і мети уроку
«Інформаційна студія»
Ø З яких слів, що ви прочитали, можна утворити словосполучення ? (Безконечні казачки)
Ø Яка особливість твору з такою назвою ?
Ø Сьогодні на уроці ми будемо читати вірш Марійки Підгірянки з такою ж назвою – «Безконечні казочки»
Ø Пригадайте слова, які ви прочитали на картках. Вони усі будуть зустрічатися у творі.
Вправа передбачення.
Ø Пофантазуйте , про що йтиметься у вірші.
V Опрацювання твору Марійки Підгірянки «Безконечні козачки»
1         Слухання казки .
Ø Послухайте казку і подумайте чи правильне припущення ви зробили ?
2.  Словникова робота
      поколов                          тривожна
      дивні                               скирта
      вязка                              громада
Ø   Чи всі слова зрозуміли ?
              Фізкультхвилинка
                     Зайчик
 Сірий зайчик сів і жде                  (присісти)
Спритно вушками пряде.     (згинати і розгинати кисті рук)
Зимно зайчику стоять
Треба трішки пострибать .           (стрибки)
Скік-скік, скік-скік , скік-скік .
Пострибавши – відпочить.     (сісти за парту)
3.    Повторне читання казки (мовчки )
Ø Скільки казочок розповіла поетеса ?
4.    Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.
Ø Про що була перша казочка ?  Прочитайте.
Ø Друга? Третя? Четверта? Пята?
Ø Яка казка сподобалась найбільше? Чому?
Ø Чому поетеса недоказала жодної казки?
Ø До чого вона спонукає читачів?
5 .  Вправа на розвиток читацьких навичок.
a)     Гра «Дочитай речення до кінця»
b)    Читання «до першої помилки»
А тепер ще раз прочитаємо казку звертаючи увагу на всі розділові знаки, дотримуючись інтонації, щоб читання було виразним.
6.     Виразне читання вірша
7.     Гра «Що можна у
8.     цьому вірші побачити або почути?

9.     Тести
1.     Поетеса розповіла 10 казок.  -
2.     Марійка Підгірянка пообіцяла розповісти ще 5 казок .+
3.     Серед розказаних казок була одна і про лебедя. –
4.     Цей вірш написала Олена Пчілка. –
VI   Підсумок
          «Творча студія»
1.     Ми слухали.
Ø    Ми слухали( що?)
2        Ми слухали казочки .
Ø Ми слухали( які ?) казочки?
3        Ми слухали безконечні казочки.
Ø Ми( як ?) слухали безконечні казочки ?
4        Ми уважно слухали безконечні казочки.
Ø (Де?) ми уважно слухали безконечні казочки ?
5        На уроці ми уважно слухали безконечні казочки.
Вправа «Мікрофон»
2.      Зробіть, будь ласка, підсумок нашого уроку за карткою-схемою.
Ø На сьогоднішньому уроці я дізнався що…
Ø Мені сподобалося…
Ø Я  хочу ще раз…
Ø Кажу «спасибі»…
VІІ  Д/з Завдання для душі.
1.     Виразно читати «Безконечні козачки».
2.     Придумали свою коротеньку казочку , щоб продовжити ці «Безконечні казочки».