Літературне
читання
Тема. Який
іспит витримав клас?
Василь
Сухомлинський «Горбатенька дівчинка»
Мета: Викликати у дітей інтерес до творчості
Василя Сухомлинського, розширити і поглибити їхні знання про поетів. Розширити
уявлення дітей про добрі і погані вчинки;
вчити аналізувати та оцінювати
поведінку і вчинки дійових осіб; викликати бажання наслідувати добрі справи
однолітків; закріплювати навички вибіркового читання. Виробляти вміння вести
діалог у парі, будувати монологічне висловлювання, вступати в дискусію з
проблемних питань твору, узагальнювати, систематизувати знання та робити
висновки.
Розвивати
навички виразного читання, стежити за чіткістю та логічністю відповідей на
запитання, пам'ять, увагу, вміння орієнтуватися в тексті, логічне мислення, творчі
здібності, уяву, фантазію, вміння спілкуватися.
Виховувати інтерес до народної мудрості і бажання вчитися, сприяти
вихованню позитивних рис характеру, почуття милосердя, вміння насолоджуватися
художнім твором.
Обладнання:Портрет
В.Сухомлинського, картки для розчитування, картки для словникової роботи.
Тип
уроку. Комбінований.
Методи
і прийоми. Інтерактивні(«Мікрофон», робота в парах, «Незакінченні речення», ),
наочні, словесні.
Хід уроку
1. Етап
орієнтації
Ось
дзвінок нам дав сигнал –
Працювати
час настав.
Тож
і ми часу не гаймо,
Урок
читання починаймо.(Слайд 1)
Учитель. Діти,
у нас на уроці присутні гості, тому поверніться до них, привітайтеся, подаруйте
їм свої посмішки!
Учитель. А
тепер сідайте, будь ласка. Подивіться мені в очі. Погляньмо один на одного,
посміхнемося, подумки побажаємо добра, успіхів.
Сподіваюсь,
що ми зуміємо створити на уроці ситуацію успіху.
Щоб
наша праця була успішною слід дотримуватися таких правил, пригадаймо їх: (Слайд
2).
1.
Правило
піднятої руки.
2.
Дружня
співпраця у парах.
3.
Уважно
слухати вчителя і учнів.
4.
Активно
і творчо працювати.
2. Перевірка
домашнього завдання.
-
Який
твір ми читали на минулому уроці?
-
Вдома
ви повинні були намалювати ілюстрації до твору.
-
Давайте
розмістимо малюнки в тому порядку, як відбувалися події.
(Діти
виходять з малюнками і переказують зміст певної частини тексту .)
(Відповіді
дітей).
3. Мовна
розминка.
1.
Гра
впіймай звук [ґ] .
Уважно слухайте вірш, а коли почуєте слово із звуком [ґ] плескаєте в долоні .
Ґудзик
упав і скотився під ґанок.
Ґава
подумала: з’їм на сніданок.
І
ґонорово ґава ходила,
ґудзик
шукала – ґулю набила.
2. Звукова зарядка.
Зіставлення звуків [ґ] –
[г], [ґ]
- [к].
Прочитайте правильно слова.
гречка - ґречний
Ганна –
ґанок
грати –
ґрати
|
гаразд –
ґазда
кава – ґава
куля – ґуля
|
3. Розчитування.
А)
За таблицями М.О.Зайцева з голосними [и][о][у].
Б)
Читання деформованих прислів’їв.(Робота в парах)
дяЛюність
родожча аз усе. (Людяність дорожча за усе)
браДо
распав маас сееб тьлихва. (Добра справа сама себе хвалить)
еН
сясмій з ихла людськоог,щоб обіт ен лобу такого. (Не смійся з лиха людського,
щоб тобі не було такого)
-
Як ви розумієте кожне із прислів’їв?.
4. Оголошення теми та очікування навчальних результатів.
Учитель.
Питання добра і зла, людяності
і жорстокості, щедрості і скупості, поваги і зневаги – здавна турбували людину.
І, звичайно, цієї теми не могли не зачепити і письменники. Адже саме на їх
творах можна навчитися оцінювати добрі і погані вчинки. Читаючи оповідання
Василя Сухомлинського «Горбатенька дівчинка», ви кожен для себе повинні взяти для
наслідування тільки добрі справи ваших однолітків.
Сьогодні на
нас чекає різноманітна і дуже цікава робота. Ви повинні бути уважні, активні.
Працювати будемо за лейтмотивом: (Слайд 5)
Виразно читаємо,
Чітко розповідаємо,
Мовлення своє розвиваємо.
Вправа «Очікування»
Учитель.
Що ви очікуєте від уроку?
Продовжіть вислів
«На уроці я буду вчитися»…(Слайд 6)
5. Опрацювання оповідання В. Сухомлинського «Горбатенька
дівчинка»
1.
Робота
над назвою твору.
-
Прочитайте
назву твору.
-
Як
ви думаєте про кого це оповідання? Чи можна із заголовка дізнатися, як автор
ставиться до дівчинки?
(Відповіді дітей)
2.
Слухання
твору. Перевірка первинного сприймання.
-
Де
відбуваються події, хто перервав урок?
-
Як
звали нову ученицю?
3.
Словникова
робота.
А) Прочитайте сходинки слів.
п’ять
благав
живенько
чорноокий
пустотливих
|
задачку
насмішки
цікавість
полегшено
горбатенька
|
Б) Уточнення і тлумачення значень слів і виразів.
З’єднайте слова і
їх тлумачення.(Робота в парах)
живенько
благав
очі впились
іспит
|
.
.
.
.
|
.
.
.
.
|
екзамен, перевірка
придивлялися,уважно дивилися
швидко
просив
|
4.
Повторне
читання оповідання вголос («ланцюжком»)
- Як клас зустрів
незнайому дівчинку?
5.
Фізкультхвилинка
І – і – і ! І- і –
і !
Посміхнуся я тобі.
Я до тебе повернуся
І тобі теж
посміхнуся.
Ми пограємось з
тобою
і присядемо обоє.
Вгору руки
підніматимемо
і тихенько
опускатимемо.
Відпочили ручки –
ніжки?
Знов сідаємо до
книжки.
6.
Аналіз
змісту з елементами вибіркового читання.
Торбинка запитань.
-
Який
урок йшов у класі? Доведіть словами тексту.
-
Чому
діти «впились» поглядом у незнайомку?
-
Як
почувався вчитель? Прочитайте.
-
Поясніть
вираз «затамував подих». Про що учитель «благав» мовчки?
-
Чому
учитель так хвилювався?
-
Як
діти зустріли новеньку? Чому учитель «полегшено перевів дух» ?
-
З
яким проханням звернувся директор до дітей? Прочитайте, як діти відгукнулися на
це прохання.
-
Прочитайте
останнє речення. Який іспит витримали діти?
-
Як
довго тривала подія?
-
Як
би ви по - іншому назвали оповідання?
(«Новенька», «Іспит милосердя»).
-
Яка
головна думка твору?
7.
Вправа
на розвиток читацьких навичок.
На дошці записано
початки речень.
Діти прочитайте їх
мовчки і відшукайте закінчення у тексті. Хто відшукав - підіймає руку і зачитує вголос.
Коли це у двері…
Чорноокий хлопчик…
Тридцять п’ять пар…
Він дивився у вічі…
Вони дивились на…
Хто поступиться…
Учитель був тепер…
8.
Читання
«до першої помилки».
9.
Асоціативний
кущ.
Які риси характеру притаманні дітям? Доберіть їх.
Діти
Добрі
Щедрі
Розсудливі Злі
Ввічливі Жадібні
Уважні Милосердні
6.
Ознайомлення
із життєвим і творчим шляхом Василя Сухомлинського.
-
Що
об’єднує оповідання «У привокзальному садку», «Про що думала Марійка»,
«Горбатенька дівчинка»? (Автор оповідань Василь Сухомлинський)
(Презентація)
-
Де
народився В.Сухомлинський ?
-
В
якій школі працював?
-
Які
книги для дітей залишив письменник?
7. Підсумок уроку.
Гра «Незакінчені речення»...
(Слайд)
Ми прочитали
оповідання…
Воно навчає
читачів…
Далі події могли
розвиватися так…
Вправа «Мікрофон»
за картками - схемами.
На сьогоднішньому
уроці я дізнався про …
Мені найбільше
сподобалось …
Я хотів би ще раз …
Оцінювання дітей
8. Домашнє завдання
1.
Підготуватись
переказувати оповідання «Горбатенька дівчинка».
2.
Опрацювати
статтю «В.О.Сухомлинський».
(Слайд)
Ось
закінчився урок,
І
дзвенить для вас дзвінок!
Працювали
добре друзі,
Відпочиньте
по заслузі
(Слайд) – Дякую за співпрацю.
